Tel: (+372) 600 6678
Fax: (+372) 600 6678

ruesten

Fosfaadijahu

Looduslik fosfaadijahu

Tegemist on loodusliku fosforit sisaldava mulla viljakust parandava ainega, mis on saadud fosfaatoorme jahvatamise teel. Antud fosfaadijahu eripäraks on asjaolu, et kuni 45% üldfosforist on taimedele kergesti omastatavas vormis. Mulda viiduna vähendab fosfaadijahu taimedele ja mikroorganismidele kahjulikku mulla happesust, suurendab põllukultuuride saaki, suurendab nende vastupidavust haigustele ning parandab põua- ja talvekindlust. Fosfaadijahu suurendab suhkrupeedi suhkrusisaldust, kartuli tärklisesisaldust, teraviljade valgusisaldust.

Fosfaadijahu sisaldab lisaks fosforile ka mikroelemente: Fe, Zn, Mn, Co jt. ning vähesel määral ka kaaliumi, parandab füsioloogiliselt happeliste lämmastikväetiste omastamist 15-20%, seetõttu võib lämmastikväetiste norme niipalju vähendada. Fosfaadijahu kasutamisel happelisel mullal suureneb selles taimede poolt omastatava fosfori, kaltsiumi ja väävli sisaldus ning väheneb mulla happesus. Seega võib happelistel muldadel fosfaadijahu kasutamist pidada ka melioratiivseks võtteks.

Füüsikalised omadused:

Fosfaadijahu on pruunikat värvi pulber, mille tera suurus on selline, et 0,18 mm. avadega sõelale jääb mitte rohkem kui 10%.  On külvatav tigu- ja pneumaatiliste väetisekülvikutega.  Fosfaadijahu ei ole kleepuv ega hügroskoopne

Keemiline koostis:

Üldfosforisisaldus P2O5 % mitte alla 17%

Koostis  %

CaO 33,0

MgO 0,6

Fe2O3 2,1

Al2O3 2,3

F 2,3

CO2 3,9

K2O+Na2O 1,6

SiO2 35

SO2 1,5


Omastatavate toitainete sisaldus P2O5 %

Üldfosfori sisaldus: min. 17,0

Omastatava fosfori sisaldus %

Tsitraatlahustuv fosfor 0,2

Sidurunhappes lahustuv 10

Veeslahustuv 0,15-0,2

0,4% HCl lahuses lahustuv 15

 

Kasutamine: Fosfaadijahu võib kasutada turba- ja sõnnikukompostide ning koos teiste mineraalväetistega orgaanilis-mineraalste kompostide valmistamisel.

Fosfaadijahu parandab mulla struktuuri muutes mulla vett ja õhku paremini läbilaskvaks, suurendab mulla mikrobioloogilist aktiivsust ja sellega tõstab mullaviljakust.

Fosfaadijahu stimuleerib taimede juurte arengut- juured tungivad sügavamale mulda ja moodustavad palju külgharusid, mis kindlustab taimede hea toitainete ja veega varustatuse.

Fosfaadijahu toimib kõige paremini suurenenud happelisuse ja madala fosforisisaldusega muldadel. Sellistes tingimustes on fosfosfaadijahu mõju superfosfaadiga võrdne, kuid pikemas perspektiivis isegi ületab seda.

Fosfaadijahu antakse kevadise ja sügisese mullaharimise (kultiveerimine, künd) alla normiga 0,5-1,5 t/ha üks kord 3-5 aasta jooksul (varuks andmine) vastavalt mulla fosforitarbele. Mida suurema normiga fosfaadijahu kasutada, seda pikemaajalisem on effekt. Sellise fosfaadijahu kasutamise puhul on aine effektiivsus suurem, kui  iga-aastasel väikeste normide kasutamisel.

Sügisese või kevadise mullaharimise alla võib fosfaadijahu kasutada  normiga 200 – 500 kg/ha vastavalt väetustarbele.

Fosfaadijahu kasutamine ei saasta põhjavett ega veekogusid ning ei põhjusta keskkonnakahju.


Turustaja: Niles OÜ

Maaletooja: Niles OÜ

 

1

Loodusliku fosfaadijahu kasutamisel on taimiku kõrgus ligi 80 cm.

2

Loodusliku fosfaadijahu kasutamisel on suvinisu pea pikkus üle 10 cm

3

Põllu erinevus-ees olev heledam põlluosa ei ole saanud looduslikku fosfaadijahu

4

Põld ilma loodusliku fosfaadijahuta: taimiku kõrgus napilt 60 cm.

5

Põld ilma loodusliku fosfaadijahuta: suvinisu pea pikkus 6 cm.